Тисячі замовлень на день: як в Україні купують та знищують зарядні станції EcoFlow
Через нову хвилю відключень світла після обстрілів ЗС РФ попит на зарядні станції в Україні значно зріс. На відміну від 2022 року, людей більше цікавлять дорожчі та потужніші моделі, але продукцію розкуповують дуже швидко, а потім перепродають значно дорожче.
Через відключення світла все більше українців хочуть придбати зарядні станції, щоб мати резервне джерело живлення. Фокус поспілкувався із Валерієм Яковенком, співзасновником групи компаній DroneUA, яка є ексклюзивним дистриб’ютором і представником EcoFlow в Україні, про попит, підвищення цін, найпопулярніші моделі і проблеми, які виникають через неправильне використання систем.
На всіх не вистачає: скільки зарядних станцій в Україні
DroneUA відчуває ще один сплеск попиту на зарядні станції та на різні типи пристроїв для генерації електроенергії. Зараз українці зацікавлені у цих товарах навіть більше, ніж у жовтні 2022 року, коли світло вперше почали вимикати через обстріли ЗС РФ. В Україні сконцентрована найбільша кількість обладнання не лише в руках користувачів, а й у процесі імпорту та дистрибюції.
“Мова йде не лише про зарядні станції, а й про генератори і, що найголовніше, про різноманітні пристрої для сталої генерації електроенергії, такі як сонячні панелі, котрі можна встановлювати або в будинках, або навіть у квартирах”, — каже Валерій Яковенко.
За його словами, український ринок не встигає задовольняти величезний попит українців у альтернативних джерелах енергії. DroneUA займає найбільшу частку ринку з пристроями EcoFlow, має офіційне представництво бренду в Україні. Інколи компанія отримує по 17 000 дзвінків щодня, і фахівці просто фізично не встигають їх обробити. Кожного дня DroneUA оформлює тисячі замовлень і має постачати тисячі одиниць обладнання. DroneUA не тільки постачає обладнання, ще й займається його встановленням, навчає людей правильно користуватися, проводить сертифікації і перепакування, як того вимагає українське законодавство.
“Мова не про постачання обладнання чи можливість закупівель на зовнішніх ринках, а про той стрімкий зріст, котрий задовольнити подекуди просто фізично неможливо, але ми намагаємося робити максимум. Це достатньо масштабний процес, коли йдеться про всю екосистему тих енергонезалежних рішень, котрі нарази потребує ринок, — каже Валерій Яковенко. — Ми робимо максимум, щоб обладнання було доступне не лише за цінами, слідкуємо, щоб було якомога менше спекуляцій, і користувачам не доводилося переплачувати за те, щоб отримати обладнання”.
Які моделі EcoFlow зараз найпопулярніші в Україні
Поточний пік відключень світла значно відрізняється від піку 2022 року, це проявляється і у вподобаннях покупців. Коли відключеннь було менше і їх було легше прогнозувати, найбільшою популярністю користувалися станції із запасом накопичення в діапазоні 600-1000 Вт*годин. Людям потрібно мати можливість живити свої пристрої протягом 4-8 годин, і цієї кількості енергії цілком достатньо. Друга категорія станцій, котра завжди була і є популярною — це дешеві станції із запасом 256 Вт*годин, бо українці шукають бюджетні варіанти і не кожен може дозволити собі купити дорогі моделі, здатні живити квартиру багато годин або навіть добу.
Влітку 2024 року періоди вимкнень стали тривалішими і важчими з точки зору адаптації. Як пояснив Валерій Яковенко, через це все більше людей намагаються запаститися електроенергією заздалегідь, непокоячись, що енергії може не бути цілу добу або навіть довше. Через це найбільш популярними стали станції великого розміру місткістю від 2000 Вт*годин. Вони можуть заживити всю квартиру і давати можливість отримувати електроенергію протягом восьми годин. Станції з ємністю 3600 Вт*годин і більше інколи навіть дають змогу користуватися електроенергією цілу добу. Крім того, такі можелі можна заряджати за допомогою відновлюваних джерел електроенергії.
“Зараз бачимо тренди щодо збільшення ємності тих станцій, котрі встановлюються. І ще одна тенденція, котра має місце — це встановлення стаціонарних систем для захисту та забезпечення енергією приватних будинків, квартир і навіть поверхів в офісах”, — поділився підприємець.
Обережно, спекулянти: скільки коштують зарядні станції EcoFlow
Фахівці DroneUA спостерігають за тим, як на ринку діють різні підприємці, і якраз у пік відключень світла помітили тренд на підвищення цін. Компанія намагається боротися з цим, доносячи до різних торгівельних майданчиків, інколи навіть національним мережам електроніки, що не треба підвищувати вартість. Крім того, вона намагається постачати в Україну більше обладнання для того, щоб його міг отримати кожен, хто потребує.
“Якщо ми порівнюємо ціну в доларовому еквіваленті, яка була, наприклад, на пристрої EcoFlow до початку піку і яка вона є зараз, якщо ми дивимося на офіційні канали продажів, то ціна є сталою. На жаль, існують факти того, що коли обладнання приїжджає до України, воно розкуповується в мить, і ми бачимо, як деякі “перекупи” беруть обладнання і одразу намагаються його продати у два рази дорожче на OLX чи інших майданчиках. Це дуже погана історія, але, тим не менш, вона має місце, і ми з цим намагаємося боротися”, — зазначив керівник DroneUA.
Найдешевша зарядна станція — EcoFlow RIVER 2 на 256 Вт*годин — у DroneUA коштує 12 999 грн, вони очікуються аж у середині вересня. У більш дорожчій лінійці DELTA найменше коштує EcoFlow DELTA 2 (1024 Вт*годин) — 47 999 грн, нова партія має теж прибути восени.
Нові моделі EcoFlow в Україні
Нещодавно завезли в Україну велику станцію Еcoflow Delta Pro Ultra. Обладнання такого класу випускається в першу чергу для ринків Північної Америки, тому кількість обладнання для українських користувачів була сформована і сконцентрована на приладі EcoFlow Delta Pro. Тепер же Delta Pro Ultra постачають в Україну для проходження всіх етапів сертифікації, погоджень, стандартизації, а також для того, щоб отримувати досвід кінцевих користувачів.
“Ми очікуємо старт всіх продажів цієї станції ближче до кінця цього року, так само ми можемо говорити про те, що зовсім скоро на ринку з’являться ще станції, такі як Delta Pro 3, і вони також будуть цікаві кінцевим користувачам, тому що вони будуть давати можливість накопичувати більше енергії, ніж ті станції, котрі ми маємо зараз. Станції з нового модельного ряду будуть доступні вже через кілька місяців, але кількість буде обмеженою. Наразі ми працюємо максимум для того, щоб поточні пристрої постачалися безперевійно і їх було достатньо, щоб задовольняти попит”, — запевнив представник DroneUA.
Валерій Яковенко додав, що на ринку з’являються такою нові моделі пристроїв та інновації, котрі не просто дають можливість отримувати енергію вдома, а виступають ядром цілої екосистеми, для перетворення сонячної генерації на балконах у заряд станції. Це потрібно, щоб потім накопичену енергію можна було використовувати, підключаючи техніку до мережі квартири. Такі пристрої випускають для будинків, квартир і автомобілів.
Наприклад, зараз дуже популярні мікроінвертори EcoFlow Power Stream — це пристрої, котрі встановлюється у квартирах біля розеток неподалік від вікна, на вікні чи на балконі, під’єднуються до сонячних панелей за допомогою гнучких кабелів. Прилад приймає сонячну енергію, перетворює її на змінний струм 220 В і передає у розетку. Мікроінвертор також має з’єднання зі станцією, тож коли споживання в електромережі відсутнє або непотрібне, то вироблена енергія запасається на майбутнє.
“Фактично кожна квартира з сонячної сторони стає невеличкою сонячною станцією, і якщо проаналізувати, яку ж саме кількість електроенергії такі користувачі можуть використовувати, то навіть поточна екосистема користувачів EcoFlow сьогодні може виробляти енергії у достатньо великої кількості, що можна порівнювати з потужністю невеличкого середнього ядерного реактора. Мова йде про десятки, сотні тисяч кВт, і це не лише про накопичення, а про розповсюдження і генерацію енергію по всій країні, по всім можливим куточкам. Напевно, це приклад тієї енергонезалежності, котру формують українці, намагаючись захистити себе від можливих відключень, які ми спостерігаємо щодня”, — додав Валерій Яковенко.
Що можна підключити до зарядної станції та як заряджати
Зарядні станції доволі часто виходять з ладу і навість загоряються через неправильне використання. Валерій Яковенко наголосив, що дуже важливо дотримуватися техніки безпеки. Одна з найпоширеніших причин — це підключення їх до мережі квартири за допомогою кабеля з двома вилками: один кінець вставляють до розекти, а інший — устанцію.
“Ми постійно наголошуємо, кричимо і навіть переробили пакування на коробках, це заборона використання перехідників типу “вилка-вилка”. У вас по всій квартирі з’являється живлення, класно, воно працює, але лише до того моменту, коли з’являється світло, а його вмикають непередбачувано. Коли ж з’являється електропостачання із зовнішньої мережі, то відбувається зустрічне постачання струму на станцію, і вона фактично згорає. Саморобні перехідники специфічні подовжувачі і так далі не варто використовувати, бо це призводить лише до біди”, — повідомив Валерій Яковенко.
Він радить замість такого ризикованого кроку використовувати звичайний подовжувач з кількома розетками, до яких вже під’єднувати потрібні пристрої. Але він повинен бути достатньо потужним, щоб витримувати сплески споживання, наприклад, коли одночасно вмикаються чайник і мікрохвильова піч. В іншому випадку він може перегрітися, розплавитися або навіть спричинити пожежу.
Як зазначив експерт, зарядну станцію можна під’єднати до розетки, щоб вона видавала енергію користувачам під час відключень світла, але одразу ж заряджалася, як тільки з’являється живлення. Однак електричні прилади краще вимикати з мережі, бо під час появи світла відбуваються стрибки напруги, які шкодять техніці. Тож варто розмежувати станцію, енергосистему і кінцевих користувачів, створивши для них окрему розводку електрики.
“Або ж переробити всередині квартири чи будинку приймальну групу і обладнати місце для підключення станції безпосередньо біля щитка і після лічильника, після того, як енергія заходить до вашої квартири. Це напевно найкращі варіанти підключення. Ще раз, головне, жодних “вилка-вилка” — це просто шалена проблема. У нас постійно йде розмова з кінцевими користувачами, і інколи це навіть смішно, кількість запитів подекуди сягає 90% з проблемами типу “вилка-вилка”. Користувач думає, що проблеми у станціях, насправді він її просто спалив зустрічним струмом”, — ділиться Валерій.
Майстри DroneUA інколи питають клієнтів, чи використовували вони сторонні подовжувачі з двома вилками. Люди відповідають: “ні”, а потім надсилають станції на ремонт з цими ж подовжувачами прямо у коробках. Тобто деякі продавці намагаються укомплектувати станції такими засобами підключення.
“І це є проблемою, котру потрібно вирішувати якось дуже системно, абсолютно всі мають розумітися на безпеці, поводження з електроенергією, зі стромом і так далі. Нам потрібно ці навички, ну фактично мати на рівні кожного українця. Не на всіх станціях є запобіжники, не завжди вона може просто перестати працювати, бо вигорять якісь елементи, подекуди можуть виникнути більші проблеми, цього не варто робити”, — застеріг Валерій Яковенко.
Ще один важливий момент: ремонт станцій зараз займає багато часу, середній термін очікування ремонту за контрактом, не за гарантією, складає від 30 до 40 днів — це коли прилади зламані кінцевими користувачем. На цей період часу людина залишається без альтернативного джерела енергії, тому намагається щось купити з ринку. Може статися так, що така родина не дасть іншій отримати обладнання для енергонезалежності, бо його кількість на ринку обмежена.
“Тож зараз нам потрібно чітко розуміти: одна знищена станція — це 100%, що якась лікарня її не зможе отримати вчасно, або інша родина не зможе отримати вчасно, і взагалі в принципі нам потрібно берегти такі пристрої і не ламати їх”, — підсумував експерт.
Comments (0)