21 Вересня, 2024 5:13 pm

Як працюватиме обмеження карткових переказів в Україні, пояснила банкірка

Наразі в банківській сфері вже діють обмеження, обумовлені вимогами законодавства з фінмоніторингу: перекази на загальну суму понад 400 тис. грн вимагають від банків більш ретельного вивчення походження переказуваних коштів.

Голова НБУ Андрій Пишний в інтерв’ю ЕП, що вийшло 13 серпня, анонсував рішення щодо Нацбанку щодо обмеження p2p-переказів для фізичних осіб для боротьби зі схемами дропів. За його словами, воно буде прийняте до 18 серпня. Інформатор попросив заступницю голови правління ГЛОБУС БАНКУ Анну Довгальську пояснити, як це рішення будут втілювати на практиці.

“На мій погляд, лімітування переказів коштів між фізособами пов’язане перш за все з діями, спрямованими на протидію та ефективні обмеження незаконним платежам (зокрема у так званій “ігорці” – підпільним азартним ресурсам, онлайн-казино тощо), а також такі обмеження можна вважати частиною глобальної стратегії із запобігання ігрової залежності серед населення. Крім того, така новація є елементом боротьби з “тіньовими” переказами – наприклад оплата послуг чи купівля товарів через механізм p2p, який сам по собі не передбачає платежі, пов’язані з комерційною діяльністю. Іншими словами, лімітування тих “бізнесменів”, які, просто кажучи, уникають сплати податків”, – сказала Анна Довгальська.

Вона зазначила, що наразі в банківській сфері вже діють обмеження, обумовлені вимогами законодавства з фінмоніторингу: перекази на загальну суму понад 400 тис. грн вимагають від банків більш ретельного вивчення походження переказуваних коштів. Зазвичай банківські ліміти передбачають переказ коштів в розмірі до 30 тис. за одну транзакцію, загальний обсяг переказів одного клієнта до 400 тис. грн.

Є також вимога про супровід переказів інформацією про відправника та отримувача, відстеження так званого “подрібнення” платежів між відправником і отримувачем.
Банки керуються також внутрішніми правилами: аналізують частоту, кількість, оборот, вид операцій, місце здійснення операцій та ін.

“Нові обмеження на суму вихідних переказів (до 100 тис. грн на місяць) і кількість транзакцій (до 30 на місяць), на мій погляд, не зможуть суттєво змінити ринок банківських переказів простих громадян. Адже суму в 100 тис. грн можна вважати більш-менш оптимальною – з огляду на рівень заробітних плат (доходів) по країні. Крім того, спираючись на дослідження НБУ, згідно з результатами якого обмеження в 30 операцій можуть відчути лише 1,5% клієнтів, а обмеження за сумою транзакцій може торкнутися лише 5% громадян”, – сказала Анна Довгальська.

За словами експертки, поки що головним нерозв’язаним питанням залишається врегулювання “військових” донатів і як мають “маркуватися” такі перекази (призначення платежу), звісно якщо такі перерахунки не здійснюються на банківський рахунок (IBAN). І поки що мова йде, що обмеження не розповсюджуватимуться на вхідні перекази – тобто волонтери зможуть отримувати пожертви-перекази без обмежень.

“Щодо діяльності ФОПів та онлайн-торгівлі, то процес купівлі здійснюватиметься шляхом оплати на банківський рахунок (IBAN). Тобто тих підприємців, що діють в правовому полі (є зареєстрованими підприємцями та сплачують податки) нововведення також не зачепить”, – сказала Анна Довгальська.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *