“Все тримається на взаємоповазі, як у часи козацтва”: як бійці добровольчих формувань під Києвом полюють на ворожі дрони
Викладачі та студенти місцевого університету, механіки, аграрії та трактористи – всі вони добровольці і після роботи полюють на ворожі дрони.
Бойові чергування та регулярні тренування стали буденністю для членів добровольчого формування територіальних громад (ДФТГ) Переяслава. У тісній взаємодії зі 118-ю бригадою територіальної оборони, підсилюючи сили ППО, бійці ДФТГ захищають небо Київщини.
Журналісти OBOZ.UA відвідали тренування мобільних вогневих груп добровольчого формування, а також поспілкувалися з командиром добровольчого формування “Переяслав” Олегом Ворошиловським.
Ранок вихідного дня у бійців “Переяслава” починається з шикування та інструктажу поводження зі зброєю, далі – домедична підготовка та стрільби. Не дуже чисельна група людей, переважно чоловіки 50-60 років, серед яких є також жінки та молоді хлопці 20-23 років, вдосконалюють свої навички, щоб уже вночі заступити на бойове чергування та давати відсіч спробам ворога атакувати наші мирні міста з неба.
Доброволець не дорівнює ухилянт
“Ці люди щоденно, цілодобово несуть варту на постах ППО із захисту неба Київщини, так звані МВГ (мобільні вогневі групи). Важливо зауважити, що доброволець – це точно не ухилянт. Кожен доброволець підписує чотири екземпляри контракту, один з яких йде до ТЦК. Спочатку було багато сотень добровольців, на сьогодні це набагато менше. Багато наших – ми нарахували понад півтори сотні – хто пішов служити до лав ЗСУ добровільно, а хтось підписав контракти з іншими структурами. На жаль, у нас з первинного складу є ті, хто повернувся на щиті. Є поранені, які приїжджають дякувати за те навчання, яке вони проходили тут. Домедична підготовка, тактика, злагодження, зброя – це ті знання, які реально рятують життя на полі бою”, – розповідає Олег Ворошиловський.
За словами командира “Переяслава”, спочатку можливість проводити тренування бійці шукали самі. Також на перших етапах самі купували автомобілі й обладнання. У перші години широкомасштабного вторгнення місцеві стали на захист власних осель, хто зі зброєю, хто з вилами, хто з досвідом, а хто – без. З часом блокпости місцевих громад впорядкували, а 2023 року почалася активна робота щодо “Шахедів”. Чимало з них летять на Київ або далі на захід.
“Це доволі дорога історія, тому що хороший тепловізор – це від 60 тисяч гривень, хороший ліхтар – це від 40 тисяч і так далі. Усе обмундирування купується здебільшого завдяки спонсорам. На жаль, законодавчо не передбачено законом взагалі нічого для ДФТГ, окрім зброї і набоїв. Активно сприяють нашій роботі також місцева влада та бізнес. Наприклад, кар’єр, де і проводяться тренування, – це територія колишнього заводу з виготовлення цегли, і питання про передачу його нам було вирішено буквально за день. Завдяки спонсорам у нас є сучасні засоби зв’язку, тобто блекаути нам не страшні”, – каже Ворошиловський.
Військової дисципліни нема, є авторитет командира
Абсолютна більшість бійців “Переяслава” – це працюючі люди, які в день на роботі, а вночі заступають на чергування. Серед них викладачі та слухачі місцевого університету, трактористи, механіки, аграрії, лікарка. Всі вони добровольці і, за словами Ворошиловського, впливати на них можна тільки власним авторитетом:
“Я прийняв командування підрозділом, коли наш командир висловив бажання піти в ЗСУ, і зараз він воює. А я на той момент був кулеметником. Це було доволі складне для мене рішення, тому що це відповідальність за добровольців. Тут немає військової дисципліни, тут все тримається як у козацтві – на взаємоповазі. Треба, щоб тебе ще поважали, щоб у тебе було все в порядку. Я як командир так само беру участь на рівні з хлопцями у чергуванні ППО. У нас немає такого, що ти командир, а ти підлеглий”.
Безкоштовно, але цінно
Мобільна вогнева група на відпрацювання виїжджає лише за наказом, у кожної є свої точки та карти вогню, тому що збити дрон – це одне, а от куди він у результаті впаде – це вже зовсім інша історія.
“Між нами всіма вироблена взаємодія: є програми в месенджерах, де ми спілкуємося, є спеціальні програми, про які не можна розказувати, де ми отримуємо інформацію. Коли лунає тривога, ми вже хвилин за 15 як на місці, приблизно 5-7 хвилин необхідно мобільній вогневій групі, щоб розкласти обладнання. Якщо командир бачить ціль, але немає можливості відпрацювання, він передає інформацію. От у чому цінність цих мобільних вогневих груп. Вони працюють безкоштовно, але для сил ППО вони надають дуже багато інформації”, – розповідає командир.
“Ворожі шахеди дуже швидко еволюціонують, не треба думати, що вони дурні і тупі. Бували дуже серйозні випадки, коли вони “ходили” парами: один як приманка, по ньому відпрацьовує МВГ, а другий уже робить корегування по МВГ. Останнім часом вони літають на висоті 1-2 км, і з нашої старенької зброї його просто не дістати. Вони хитрують, але і ми хитруємо. Вони фарбують дрони в чорний колір, щоб не видно було, а ми шукаємо нові прилади, які їх виловлюють. І нічого, знаходимо. У нас понад 30 осіб пройшли навчання в “Армії дронів” і отримали сертифікати. У нас є свої дрони. І прилади нічного бачення, і FPV є свої. Ми вже заряджені. То вже не та банда, яка була в 2022 році”, – розповідає Олег Ворошиловський.
“Щодня добровольців дедалі менше і менше, людей не вистачає. Добровольці 2022 року закінчилися. Дехто списався, дехто з пораненням, дехто загинув. На сьогодні ДФТГ – основний резерв бригад територіальної оборони. ДФТГ – друга лінія оборони підрозділів територіальної оборони, яка дуже швидко може перетворитися на першу. Саме тому регулярні тренування – справа реального виживання та перемоги”, – зазначає пресофіцер 118-ї бригади територіальної оборони Максим Дубінський.
Comments (0)