Зимовий чи стандартний: на якому часі залишилась Україна та чому відмовилась від літнього
27 жовтня 2024 року Україна востаннє переведе стрілки годинників – на зимовий час, який є стандартним. Переведення на так званий літній час, який був штучно створений для більш ефективного використання денного світла, більше не буде.
Таке рішення ухвалили у Верховній Раді України 16 липня, проголосувавши за законопроєкт №4201. Таким чином в Україні діятиме єдиний київський час, відмінний від московського. OBOZ.UA пояснює, на якому часі залишилась Україна та чому відмовилась від літнього.
Зимовий час – стандартний, тобто основний, а літній – штучний і тимчасовий, який встановлюється на певній території на літній період року (зазвичай є більшим на годину від стандартного часу). До того ж літній час використовується далеко не у всіх країнах. 140 держав ніколи не користувалися сезонним часом або відмовилися від такої практики. Європейський парламент також підтримав ідею скасувати сезонне переведення годинника.
На карті синім кольором позначені держави, де нині використовують літній час; помаранчевим – де скасували переведення годинників на літній час; червоним – ніколи не використовували.
Що зміниться в Україні
Зараз у Україні діє третій часовий пояс UTC +3, оскільки 31 березня Україна перейшла на Eastern European Summer Time (EEST). Тоді час був переведений вперед на одну годину з 03:00 на 04:00 за місцевим часом.
Починаючи з 27 жовтня 2024 року, в Україні завжди буде UTC +2 / Eastern European Time (EET), тобто плюс дві години до часу за Грінвичем.
Про що йдеться в законопроєкті:
– в усіх населених пунктах України впродовж усього року діятиме єдиний київський час;
– документ додатково покликаний забезпечити захист територіальної цілісності та зміцнення національної безпеки України, оскільки на тимчасово окупованих територіях України встановлений час Росії;
– відмова від переходу на літній час зменшить ризики для здоров’я українців, оскільки на думку більшості науковців, щорічне переведення годинників на одну годину вперед і назад має ряд негативних наслідків;
– Україна проводить “часову реформу”, орієнтуючись на аналогічну ініціативу ЄС, тож це відповідає логіці євроінтеграції;
– у законопроєкті також сказано, що переведення годинника не допомагає енергозбереженню.
Невдалі спроби скасувати перехід на літній час
В Україні вже були спроби відмовитися від переходу на літній час. Перший серйозний намір у питанні переходів з зимового на літній час у 2011 році зробила Партія регіонів. Політсила захотіла скопіювати зміни у Росії, де вирішили перейти на літній час і скасувати подальші сезонні переведення годинників.
20 вересня 2011 року постановою Ради було скасовано повернення на стандартний час. У західних регіонах були незадоволені таким рішенням, оскільки людям довелося б йти на роботу та вести дітей до школи у темряві. Через місяць постанову було анульовано.
Після цього до ідеї скасування переходу на літній час повернулася у 2021 році. Тоді парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт №4201 “Про обчислення часу в Україні”. Однак у другому читанні проєкт закону так і не ухвалили.
Мотивація нардепів
Зараз, при літньому часі, київський час співпадає з московським. У Росії щорічне переведення годинника було скасовано 2011-го, коли країна залишилася в постійному літньому часі. А у 2014 році вона перейшла на постійний зимовий.
Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, пояснюючи користь від скасування переходів на літній та зимовий час, нагадав, що в перші ж дні після того, як РФ анексувала Крим, перше, що вона зробила – ввела туди “московскоє врємя”.
Він зауважив, що це питання не відчуття, а державної політики. “І коли хтось говорить, що часові пояси – це паралельні лінії, то, будь ласка, гляньте: ніде немає паралельних ліній. Це завжди геополітичний вимір. Будь-який часовий пояс – це геополітичний вимір”, – підкреслив голова ВР.
Також він зазначив, що не знає людей, які почуваються щасливими від перелаштування своїх біологічних годинників двічі на рік через переведення годинників.
Comments (0)