ЗСУ перетягують тактичну ініціативу на півночі Харківщини, але РФ готує другий етап наступу – ISW
Сили оборони України все частіше перехоплюють тактичну ініціативу на півночі Харківщини, де операції окупантів стали більше оборонними. Хоча ворог намагається наблизити своє Північне угруповання військ до його заявленої запланованої кінцевої чисельності та, ймовірно, посилить наступ.
Про це йдеться у зведенні Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW). Аналітики припускають, що передчасний початок повторної атаки на регіон у результаті підірвав “успіх” Росії, на який вона розраховувала.
За даними Генштабу ЗСУ, українські сили відтісняють російські війська від оборонних ліній на півночі Харківської області. Президент Володимир Зеленський заявив, що захисники встановили бойовий контроль над певною ділянкою кордону, де ворог просунувся після початку наступу 10 травня.
Український командувач, який діє у районі села Липці, сказав, що повністю зупинено “прорив” окупантів на напрямку Стрілеча – Глибоке і наразі ВСУ зосереджені на поверненні території. Він додав, що окупантів успішно витісняють із захоплених позицій, але ЗС РФ насичують цей район живою силою і технікою, щоб не дати захисникам перехопити тактичну ініціативу.
Водночас російські блогери підтвердили, що їхня армія частково перейшла в оборону на півночі Харківщини “після консолідації захоплених позицій” і тепер зациклена “на знищенні резервів”, які українські сили зосередили біля Харкова. Один з них підрахував, що ЗСУ “доведеться розпочати контратаки в цьому районі наприкінці травня 2024 року”, щоб витіснити окупантів із північної частини області, а майбутні плани РФ на цьому напрямку, ймовірно, залежатимуть від результатів українських контратак.
На думку аналітиків ISW, війська РФ розпочали наступ на Харківщину з обмеженим особовим складом і ще не перекинули в цей район значні резерви, що призвело до зниження темпів їхніх операцій.
“Цей сповільнений темп, ймовірно, надає українським силам тактичні можливості для контратаки, хоча вони ще не проводять обмежену контрнаступальну операцію, метою якої є повне витіснення російських військ із північної частини Харківської області”, – йдеться у зведенні.
Розрізнені російські частини, які діють у цьому районі фронту, й очевидне небажання їхнього командування використовувати наявні резерви для бойових дій допомагають припустити, що ворог намагається довести Північне угруповання військ до заявленої запланованої кінцевої чисельності, перш ніж активізувати атаки й продовжити подальші етапи наступу.
За деякими даними, на момент його початку 10 травня ЗС РФ зібрали близько 35 тис. осіб (угруповання “Північ”) у районі кордону, а мали намір зосередити там загалом 50-70 тис. Тому аналітики припускають, що Росія розпочала повторний наступ на Харківщину раніше, ніж планувала, з недостатньою чисельністю сил, сподіваючись закріпитися до того, як військова допомога США прибуде на український фронт і ускладнить це завдання.
Зокрема, основні частини Північного угруповання російських військ (11-й, 44-й армійські корпуси та 6-та загальновійськова армія) зазнали значних втрат. Український лідер днями заявив, що за останні два тижні співвідношення втрат російських сил і ЗСУ на півночі Харківської області становило вісім до одного.
Однак ці втрати не змусили командування окупантів виділити значні резерви з указаних формувань для підтримки наступу. Натомість агресор, ймовірно, покладається на обмежені сили підрозділів, що входять до різних угруповань військ, які діють недалеко від Вовчанська, на лінії Куп’янськ – Сватове, в районі Часового Яру або продовжують перебувати в прикордонному районі Курської області РФ.
Вважається, що ворог стримує резерви 11-го, 44-го АК та 6-ї армії, щоб сформувати Північне угруповання ближче до його запланованої кінцевої чисельності. Російське військове командування, ймовірно, чекає на можливість активізувати наступ і перейти до другого етапу операції, оскільки його плани вимагають угруповання від 50 000 до 70 000 осіб. На думку експертів, другу фазу наступу на півночі Харківської області ЗС РФ планують “після захоплення Вовчанська”. Проте позиційні бої та українські контратаки можуть вимагати від російських військ провести ще одну хвилю посилених наступів у цьому районі для ймовірного завершення захоплення міста.
“Російські війська прагнуть створити “буферну зону” на півночі Харківської області й просунутися в межах досяжності ствольної артилерії Харкова, і неясно, яку мету підтримуватиме другий етап їхньої операції. Але майте на увазі, що Північне угруповання військ, навіть за верхньої межі заявленої кінцевої чисельності, відчуватиме брак живої сили, необхідної для проведення успішної операції з оточення або захоплення міста Харкова”, – підсумували в ISW.
Comments (0)