“Неможливо відокремити Київ від Росії”: як Гундяєв у Самбулі влаштував скандал через Україну

У Мережу потрапили подробиці гучного скандалу, пов’язаного із зустріччю московського патріарха Кирила (Гундяєва) із Вселенським патріархом Варфоломієм.

Російська делегація приїхала до Стамбула з метою не допустити надання Томаса про автокефалію Православної церкви України. З’ясувалося, що Москву до смерті лякала можливість здобуття незалежності української церкви від РФ. Росіяни називали загрозу екзистенційною.

Про це пише оглядач The Atlantic Роберт Уорт.

Наприкінці серпня 2018 року патріарх Кирило, голова Російської православної церкви, вирушив із Москви до Стамбула з невідкладною місією. Він узяв із собою свиту (десяток священнослужителів, дипломатів і охоронців), яка попрямувала до Фанару, аналога Ватикану в православному світі, розташованого в комплексі будівель недалеко від Золотого Рогу в європейській частині Стамбула.

Кирило прямував на зустріч із Вселенським патріархом Варфоломієм, архієпископом Константинополя та найвищим священником у православному світі. Кирило чув, що Варфоломій готується розірвати стародавні релігійні зв’язки Москви з Україною, визнавши нову незалежну православну церкву у Києві.

Для Кирила та його фактичного боса Путіна це мало екзистенційну загрозу. Україна та її монастирі – батьківщина так званої “Руської православної церкви”. Обидві країни ведуть свою духовну та національну історію від Київської Русі, яка була звернена з язичництва до християнства близько 1000 років тому.

Якби церкві в Україні вдалося відокремитися від РПЦ, це серйозно послабило б зусилля зберегти те, що Путін називає “російським світом” — вплив у старій радянській сфері. І рішення було в руках Варфоломія, єдиного священника, який має канонічні повноваження для видання “томосу про автокефалію” і тим самим може благословити проголошення Україною релігійної незалежності.

Коли Кирило прибув до Фанару, натовп українських протестувальників уже зібрався навколо бежевих кам’яних стін комплексу. Підтримка Кирилом поведінки Росії (у Криму у 2014 році та на Сході України) зробила його ненависною фігурою та сприяла зростанню підтримки у Києві незалежності церкви.
Кирило та його люди розчистили доріжку і піднялися мармуровими сходами. Священники в чорних шатах проводили їх до Варфоломія, який чекав у тронному залі, обробленому дерев’яними панелями. Обидва білобороді патріархи були одягнені в офіційні шати і головні убори, але їхні постаті були дуже несхожі.

Тон зустрічі був заданий одразу після того, як сторони сіли за стіл, уставлений солодощами та напоями. Кирило потягнувся за склянкою мінеральної води, але не встиг патріарх відпити, як один із охоронців вихопив склянку з його рук, відставив убік і дістав із сумки пластикову пляшку з водою.
“Ніби ми спробуємо отруїти патріарха Московського”, – сказав мені архієпископ Елпідофор, один із високопоставлених кліриків Фанара.
Дві сторони розійшлися в думках щодо широкого кола питань, але коли вони дійшли до головної теми зустрічі України, настрій перейшов від прохолодної ввічливості до відкритої ворожості. Варфоломій оголосив список претензій, звинувативши Кирила у спробі змістити його та стати новим главою православної церкви.
Кирило відмахнувся від звинувачень і висунув свою головну вимогу: не можна допустити, щоби Україна відокремила свою церкву від московської. Це питання – “бомба сповільненої дії”, сказав він, згідно з витоком стенограми зустрічі. “Ми ніколи не відмовлялися від ідеї, що ми одна країна та один народ. Неможливо відокремити Київ від нашої країни, бо тут розпочалася наша історія”, – сказав патріарх.

Варфоломій пояснив, що “українці не почуваються комфортно під контролем Росії і бажають повної церковної незалежності так само, як і політичної”. Він додав, що протягом багатьох років отримував прохання та благання від українців на всіх рівнях, включаючи членів парламенту, а також тодішніх президента та прем’єр-міністра країни.
Кирило відповів, що ці прохання безглузді, оскільки політичний клас України є нелегітимним. Народ, сказав він із тривожною впевненістю, “зверне їх і вижене”. Варфоломій, вражений насильством у словах Кирила, закликав росіян “не виступати з подібними погрозами, ні для розколу, ні для кровопролиття в Україні”.
Коли зустріч завершилася, Кирило та його люди були настільки розгнівані, що пропустили обід і одразу вирушили назад у свій приватний літак, як мені розповів радник Варфоломія.

Зрештою погрози виявилися марними — Варфоломій затвердив нову Православну церкву України, а Кирило видав указ про розрив зв’язків Російської церкви з Фанаром.
Зіткнення патріархів (з того часу вони не спілкувалися) тепер дуже схоже на прелюдію до початку російсько-українського конфлікту.
Відразу після того, як Варфоломій оголосив про своє рішення, Путін скликав засідання Ради безпеки для обговорення ситуації. Пізніше він послався на церковний розкол як частину виправдання початку конфлікту в лютому 2022 року. І він, і Кирило продовжують говорити про церкву, що відкололася, як про посягання на національну ідентичність Росії.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *