Ого! Жителі сіл протестують проти дозволів на перебування в прикордонній смузі: деталі
Селяни на Львівщині незадоволені нововведеннями, які передбачають оформлення спецдозволів на проживання та перебування у прикордонних населених пунктах. Люди вважають такі зміни порушенням їхніх прав. Про це розповів священник Роман Гром у коментарі “Еспресо.Захід”.
Жителі трьох сіл на Самбірщині виступили проти нововведень про спецдозволи на перебування у прикордонній смузі. Люди говорять, що відповідна постанова перетворить села і міста на “режимні об’єкти”, а також стане причиною виїзду з населених пунктів жителів, молодих сімей, підприємців та інвесторів.
“Вперше ми дізналися про постанову 31 травня минулого року. Тоді ми подумали, що це неприпустимі нововведення, першою думкою було “що це за дурня”. Але з часом усе затихло, про постанову перестали говорити. Однак тепер ці розмови знову з’явилися, наскільки я знаю, наприклад у Добромильській громаді почали вимагати, щоб люди виробляли такі дозволи”, – пояснює місцевий священник Роман.
За його словами, постанова передбачає те, що кожен, хто живе у 5-кілометровій смузі, має мати дозвіл на проживання, перебування, в’їзд у цю зону. Особливо це обурює людей, які живуть тут багато років, мешкають їхні бабусі, дідусі, і тепер вони мусять брати дозвіл на проживання у рідному домі та селі.
“Крім того, ті, хто заїжджає в цю зону, має брати дозвіл у прикордонників за 10 днів до в’їзду. Наші старші люди казали, що таких норм не було навіть за Радянського Союзу. Ці норми також передбачають, що Держприкордонслужба контролюватиме роботу підприємців, туристичні об’єкти, будівництво і так далі. В довгостроковій перспективі це передбачає повний занепад цих сіл і міст. В нашій громаді ми можемо відновити ці села заради туризму. Але якщо турист захоче приїхати, але йому для цього буде потрібно виробляти якийсь дозвіл, усі ці люди будуть відсіюватись і їхати в інші місця. Так буде і з підприємцями й інвесторами”.
Після того, як у селі провели громадські збори, усі 60 людей, які на них прийшли, сказали, що не збираються виконувати вимоги.
До слова, про те, що у селі збираються запроваджувати такі зміни, люди дізналися випадково – спочатку тим, хто в’їжджав до села, почали казати, що треба буде виробляти дозволи, бо з часом просто так впускати не будуть. Паралельно з цим, на магазинах з’явилися бланки з оголошеннями, що треба буде внести свої дані, аби потім на основі цього виробити дозвіл на проживання.
“Мешканців це дуже збурило і ці бланки потім пропали з магазину. Але я дізнався, що в інших селах відбувається щось подібне, є негатив до цієї ситуації”, – додає Роман Гром.
На зборах селяни постановили, що будуть інформувати інші громади, гуртувати їх та об’єднувати. За якийсь час зроблять з’їзд представників з прикордонних сіл та містечок, де хочуть реєструвати звернення до всіх, хто може вплинути на ситуацію.
Чому для перебування в прикордонній смузі потрібний спецдозвіл
Жителі та люди, які працюють неподалік 5-кілометрової прикордонної смуги мають виробити спеціальні дозволи від Державної прикордонної служби для перебування в цій зоні. Причиною цього стали зміни до постанови Кабінету Міністрів “Про прикордонний режим”.
Так, наприклад, на Буковині наразі триває перехідний період, тому громадян не карають за відсутність дозволу. Проте з 1 червня прикордонники почнуть контролювати дотримання режиму і порушників притягуватимуть до адміністративної відповідальності з накладенням штрафу.
Кому потрібен дозвіл на перебування у прикордонній смузі
Оформити дозволи необхідно не лише військовозобов’язаним, а й жінкам та дітям. Документи необхідні у випадках рибальства, мисливства, пересування на транспортному засобі, провадження робіт тощо. Водночас громадянам, які в’їжджають у прикордонну смугу, щоб перетнути державний кордон в пунктах пропуску, не потрібні спеціальні дозволи.
Для отримання такого дозволу необхідно звернутися особисто до прикордонного загону області.
Comments (0)